مواظب باشيد با مغز زمين نخوريد!

بعضي مواقع كه روي پله راه مي رويم، دوست داريم زير پايمان احساس خوب و راحتي را تجربه كنيم. معمولا پله ها را با انواع سنگ ها از جمله سنگ مرمر مي پوشانند. خيلي از افراد اين نوع پله را دوست دارند و با آن مشكلي ندارند. نكته مهم اما اين است كه بالا و پايين رفتن از پله ها به خودي خود سخت است، و زماني كه تعداد زيادي پله در خانه يا محل كارمان داشته باشيم، تحمل سطح سفت و سخت آن دشوارتر هم مي شود. گاهي هم برايمان پيش آمده كه از پله ها ليز خورده ايم به همين دليل، احساس نرمي را زير پاي خود بيشتر مي پسنديم و باوجود سطحي گرم و نرمي مثل موكت در هنگام بالا و پايين آمدن از پله ها بيشتر احساس امنيت مي كنيم. آنچه در ادامه مي خوانيد درباره همين موضوع و انتخاب درست موكت براي پله هاست.

نكات اوليه انتخاب موكت پله ها

امنيت و دوام پيش از هر چيز ديگري براي موكت پله ها اهميت دارد. موكت پله ها عنصري از دكور خانه شماست و بايد دوام خوبي داشته باشد تا بتواند رفت و آمدهاي بسياري را در طول سال ها تحمل كند. خوشبختانه، راه حل مقرون به صرفه اي بدون كم شدن از كيفيت موكت وجود دارد. در هنگام خريد كفپوش براي پله هاي خانه تان بايد با استانداردهاي اين صنعت آشنا شويد تا در هنگام خريد و مراحل نصب آن با مشكل خاصي مواجه نشويد. هميشه نكاتي همچون مواد، ساخت و درجه تراكم را در نظر بگيريد تا بهترين موكت را براي پله هاي خانه انتخاب كنيد.

best-carpet-for-stairs1.jpg

موكتي بادوام و مقاوم در برابر لكه

موكت هاي مختلفي براي مصارف خانگي وجود دارند، از بافت هاي طبيعي مثل پشم و سيزال گرفته تا بافت هاي مصنوعي مثل نايلون، پلي استر، تريكستا و الفين. البته كه موكت نايلون مصنوعي بهترين انتخاب از نظر امنيت، مقاومت و قدرت است. درواقع دو نوع موكت نايلوني در بازار وجود دارد كه يكي از آنها به آساني بازيافت مي شود و ديگري انعطاف پذيري بالاتري دارد. به علاوه هر دو هم گزينه هاي خوبي هستند. تركيب اين دو نوع موكت هم براي پله ها مناسب است، يعني ۸۰ درصد پشم و ۲۰ درصد مواد مصنوعي كه گرما و انعطاف پذيري قابل قبولي دارد.

اهميت نوع ساخت موكت براي دوام آن

ساخت موكت به دو شكل صورت مي گيرد كه هم در توليد موكت كات انجام مي شود و هم در توليد موكت گره اي. در نوع اول، طول الياف بلند هستند كه به اين نوع BCF گفته مي شود. اما نوع دوم الياف بافت موكت كوتاه هستند كه Staple نام دارند. اين الياف در آخر به يكديگر بافته و براي ساخت موكت آماده مي شوند. نكته مهم اينكه الياف نوع اول براي سازندگان موكت هاي مصنوعي مناسب و مطلوبند. اين نوع موكت ها، نخ‌ريزي كمتر اما تنوع طرح بيشتري دارند و اين به آن معناست كه اين الياف آلرژي كمتري ايجاد مي كنند. فراموش نكنيد كه ساختار BCF براي الياف طبيعي مانند پشم وجود ندارد.

 

براي خريد موكت مي توانيد به سايت كفپوشان مراجعه كنيد.