سبز، قرمز، زرد؛ نشاط، با چاشني چمن مصنوعي رنگي

با شنيدن يا خواندن نام چمن، اولين رنگي كه در تصورمان شكل مي گيرد، رنگ سبز است. اين كاملا طبيعي است. سبزي و چمن يكي از اركان غيرقابل حذف از طبيعت هستند. در حدود نيمه‌هاي قرن بيستم هم كه چمن مصنوعي وارد ميدان شد و به عنوان يك محصول مدرن، كاركردهاي مختلفي را پوشش داد، سبز رنگ بود. از ورزشگاه‌ها گرفته تا پارك‌هاي مصنوعي، نماهاي بيروني ساختمان‌ها و مراكز تجاري، حتي درون خانه‌ها در قالب قالي‌ها و كفپوش‌ها، چمن مصنوعي در همه جا با رنگ سبز عجين بود. اما رنگ سبز چنان با مفهوم چمن طبيعي و مصنوعي گره خورده كه گاهي اصلا به اين موضوع فكر نمي‌كنيم چمني كه ساخته دست انسان است، مي‌تواند در قالب چمن مصنوعي رنگي و رنگ‌هاي متنوعي توليد و عرضه شود!

بشر با فناوري‌هاي روز خود توانسته تا محيط پيرامون خود را آنگونه كه خودش مي‌خواهد و دوست دارد، تغيير دهد و بنا به سليقه خود محيط را زيبا و متنوع سازد. رنگ هم جزئي لاينفك از محيط پيرامون ماست كه مي‌تواند به آن انرژي و شادابي بخشد. خوشبختانه صنعت چمن مصنوعي نيز مي‌تواند از اين فناوري بهره برده و در رنگ‌هاي گوناگون توليد و توزيع شود.

 

شايد اين سئوال براي‌مان پيش آيد كه چمن مصنوعي، در رنگ‌هايي غير از رنگ سبز به چه كار مي‌آيد؟ آن هم هنگامي كه اكثر ورزشگاه‌ها يا مكان‌هاي تفريحي از رنگ سبز استفاده مي‌كنند. در پاسخ بايد گفت كاربرد چمن مصنوعي تنها به موارد بالا محدود نمي‌شود.

 

چمن مصنوعي رنگي و زمين‌هاي ورزشي

در زمين‌هاي ورزشي و در چمن مصنوعي ورزشي نيز به مي‌توان از رنگ‌هاي مختلف چمن مصنوعي استفاده كرد تا مناطق مختلف زمين براي شناسايي ورزشكاران راحت تر باشند. يكي از زمين‌هايي كه به كمك چمن مصنوعي رنگي مي‌تواند كارآمدتر باشد، زمين بيسبال است چون نقاط مختلف زمين براي اينكه بازيكنان بهتر بتوانند جاي گيري و بازي كنند، اهميت بسيار زيادي دارد.

 

چمن مصنوعي و زمين بازي كودكان

اگر اين نكته را هميشه مد نظر داشته باشيم كه كودكان به رنگ‌هاي مختلف نياز دارند تا شخصيت و خلاقيت‌شان رشد كند، بيشتر به اهميت چمن مصنوعي رنگي پي مي‌بريم. هم اكنون در سطح شهرها شاهد رشد روزافزون زمين‌هاي بازي كودكان هستيم كه وسايل بازي آنها، در رنگ‌ها و شكل‌هاي مختلف طراحي شده اند. هرچه اين رنگ‌ها در زمين‌هاي بازي چشم نوازتر باشد، كودك را بيشتر به فعاليت وا مي‌دارد و از اين حيث مي‌توان به اهميت استفاده از چمن مصنوعي در رنگ‌هاي متنوعي همچون نارنجي، آبي، سبز، قرمز، بنفش و زرد در محيط پي برد. رنگ كفپوش زمين بازي كودكان هرچه چشم نوازتر و نزديك‌تر به روحيات كودكان باشد، بيشتر و بهتر مي‌تواند كودكان را به خود جلب كند.

منهاي زمين‌هاي بازي كودكان، فضاهاي نمايشگاهي هم هستند كه به كمك چمن مصنوعي مي‌توانند دكور خوب و جذابي داشته باشند. همه روزه رويدادهاي زيادي برگزار مي‌شوند كه به فضايي شاد و سرشار از هيجان نياز دارند. چمن مصنوعي رنگي اين قابليت را دارد كه به فضا طراوت بخشد؛ طراوتي كه فضاي تك رنگ و سبز چمن مصنوعي براي فضاهاي مورد نظر ايجاد نمي‌كند. اما بسته به رويدادها و برگزاري‌هايي نظير نمايش‌ها و نمايشگاه‌ها و يا در مكان‌هاي تفريحي، مي‌توان از تنوع رنگ‌هاي چمن مصنوعي در محيط بهره برد.

 

براي مطالعه ادامه متن مي توانيد به چمن مصنوعي رنگيمراجعه كنيد.