انواع چمن فوتبال و زمين فوتبال

زمين فوتبال از نقطه نظر جنس چمن

به جرات مي‌توان فوتبال را پر طرفدارترين ورزش دنيا دانست. از جام جهاني فوتبال گرفته تا مسابقات قاره‌هاي مختلف، همگي با خود شور و هيجان خاصي براي اكثر مردم دنيا به ارمغان مي‌آورند. اين ورزش همچنين پيشتاز است و در سطح جهان به پيشروي خود ادامه مي‌دهد و افراد مختلف از هر گروه سنّي‌اي كه باشند به اين ورزش علاقه دارند. به همين دليل هم است كه مي‌بينيم در سطح شهرها تعداد زمين‌هاي فوتبال در اندازه هاي مختلف، اعم از زمين چمن، فوتبال سالني و غيره رو به افزايش است.

فوتبال را مي‌توان از نقطه نظرات مختلف به انواع گوناگوني تقسيم كرد. مي‌توان اين ورزش محبوب را از نظر تعداد بازيكنان، نوع زميني كه در آن بازي انجام مي‌شود (چمن، سالني، ساحلي) و حتي از نقطه نظر انواع چمن فوتبال هم تقسيم كرد.

در اينجا مي‌خواهيم نگاهي گذرا به زمين فوتبال از نقطه نظر نوع چمن يا همان انواع چمن فوتبال بيندازيم.

چمن طبيعي، سنّتي ترين شكل زمين فوتبال

سنّتي‌ترين شكل زمين فوتبال هماني است كه از چمن طبيعي ساخته شده است. اين اوّلين فناوري به كار رفته در كف زمين‌هاي فوتبال به شكل سنّتي از نقطه نظر چمن سبز بوده است. تا اوايل دهه ۷۰ ميلادي اين چمن مورد استقبال بود و در زمين هاي فوتبال به كار مي‌رفت. وقتي صحبت از بازي‌هاي حرفه‌اي مي شود، چمن طبيعي يا واقعي گزينه بهتري است. چمن طبيعي ميزان صدمات را كمتر مي‌كند و بيشتر زمين‌هاي فوتبال مسابقات جام جهاني از چمن طبيعي ساخته شده‌اند.

چمن مصنوعي، اولويت فعلي وزرشگاه‌هاي فوتبال

از ديگر انواع چمن فوتبال، چمن مصنوعي است كه از رزين‌هاي مصنوعي همراه با چمن پلاستيكي و مصنوعي ساخته شده است. مسائل و مشكلات مختلفي در رابطه با اين نوع چمن مطرح است. در گذشته شكايت هاي زيادي از مواد سرطان زاي به كار رفته در اين چمن مي‌شد اما در حال حاضر استانداردهايي براي چمن مصنوعي تعريف و به بازار عرضه شده كه سلامت و امنيت اين محصول را تضمين مي‌كند. نكته ديگر اينكه آسيب‌هاي ورزشي ممكن است در اين نوع چمن بيشتر از چمن طبيعي باشد. با اين وجود چمن مصنوعي نزد برخي افراد اولويت دارد.

 

ادامه نوشته
امتیاز:
 

چمن مصنوعي رنگي

سبز، قرمز، زرد؛ نشاط، با چاشني چمن مصنوعي رنگي

با شنيدن يا خواندن نام چمن، اولين رنگي كه در تصورمان شكل مي گيرد، رنگ سبز است. اين كاملا طبيعي است. سبزي و چمن يكي از اركان غيرقابل حذف از طبيعت هستند. در حدود نيمه‌هاي قرن بيستم هم كه چمن مصنوعي وارد ميدان شد و به عنوان يك محصول مدرن، كاركردهاي مختلفي را پوشش داد، سبز رنگ بود. از ورزشگاه‌ها گرفته تا پارك‌هاي مصنوعي، نماهاي بيروني ساختمان‌ها و مراكز تجاري، حتي درون خانه‌ها در قالب قالي‌ها و كفپوش‌ها، چمن مصنوعي در همه جا با رنگ سبز عجين بود. اما رنگ سبز چنان با مفهوم چمن طبيعي و مصنوعي گره خورده كه گاهي اصلا به اين موضوع فكر نمي‌كنيم چمني كه ساخته دست انسان است، مي‌تواند در قالب چمن مصنوعي رنگي و رنگ‌هاي متنوعي توليد و عرضه شود!

بشر با فناوري‌هاي روز خود توانسته تا محيط پيرامون خود را آنگونه كه خودش مي‌خواهد و دوست دارد، تغيير دهد و بنا به سليقه خود محيط را زيبا و متنوع سازد. رنگ هم جزئي لاينفك از محيط پيرامون ماست كه مي‌تواند به آن انرژي و شادابي بخشد. خوشبختانه صنعت چمن مصنوعي نيز مي‌تواند از اين فناوري بهره برده و در رنگ‌هاي گوناگون توليد و توزيع شود.

 

شايد اين سئوال براي‌مان پيش آيد كه چمن مصنوعي، در رنگ‌هايي غير از رنگ سبز به چه كار مي‌آيد؟ آن هم هنگامي كه اكثر ورزشگاه‌ها يا مكان‌هاي تفريحي از رنگ سبز استفاده مي‌كنند. در پاسخ بايد گفت كاربرد چمن مصنوعي تنها به موارد بالا محدود نمي‌شود.

 

چمن مصنوعي رنگي و زمين‌هاي ورزشي

در زمين‌هاي ورزشي و در چمن مصنوعي ورزشي نيز به مي‌توان از رنگ‌هاي مختلف چمن مصنوعي استفاده كرد تا مناطق مختلف زمين براي شناسايي ورزشكاران راحت تر باشند. يكي از زمين‌هايي كه به كمك چمن مصنوعي رنگي مي‌تواند كارآمدتر باشد، زمين بيسبال است چون نقاط مختلف زمين براي اينكه بازيكنان بهتر بتوانند جاي گيري و بازي كنند، اهميت بسيار زيادي دارد.

 

چمن مصنوعي و زمين بازي كودكان

اگر اين نكته را هميشه مد نظر داشته باشيم كه كودكان به رنگ‌هاي مختلف نياز دارند تا شخصيت و خلاقيت‌شان رشد كند، بيشتر به اهميت چمن مصنوعي رنگي پي مي‌بريم. هم اكنون در سطح شهرها شاهد رشد روزافزون زمين‌هاي بازي كودكان هستيم كه وسايل بازي آنها، در رنگ‌ها و شكل‌هاي مختلف طراحي شده اند. هرچه اين رنگ‌ها در زمين‌هاي بازي چشم نوازتر باشد، كودك را بيشتر به فعاليت وا مي‌دارد و از اين حيث مي‌توان به اهميت استفاده از چمن مصنوعي در رنگ‌هاي متنوعي همچون نارنجي، آبي، سبز، قرمز، بنفش و زرد در محيط پي برد. رنگ كفپوش زمين بازي كودكان هرچه چشم نوازتر و نزديك‌تر به روحيات كودكان باشد، بيشتر و بهتر مي‌تواند كودكان را به خود جلب كند.

منهاي زمين‌هاي بازي كودكان، فضاهاي نمايشگاهي هم هستند كه به كمك چمن مصنوعي مي‌توانند دكور خوب و جذابي داشته باشند. همه روزه رويدادهاي زيادي برگزار مي‌شوند كه به فضايي شاد و سرشار از هيجان نياز دارند. چمن مصنوعي رنگي اين قابليت را دارد كه به فضا طراوت بخشد؛ طراوتي كه فضاي تك رنگ و سبز چمن مصنوعي براي فضاهاي مورد نظر ايجاد نمي‌كند. اما بسته به رويدادها و برگزاري‌هايي نظير نمايش‌ها و نمايشگاه‌ها و يا در مكان‌هاي تفريحي، مي‌توان از تنوع رنگ‌هاي چمن مصنوعي در محيط بهره برد.

 

براي مطالعه ادامه متن مي توانيد به چمن مصنوعي رنگيمراجعه كنيد.

 

ادامه نوشته
امتیاز:
 

نمونه كار چمن مصنوعي 12

پروژه چمن مصنوعي پياده روي دماوند

پروژه چمن مصنوعي پياده روي دماوند

در توضيح اين عكس به اين نكته اشاره مي كنيم كه بارگذاري اين عكس بر روي وب سايت تنها به دليل نشان دادن يك تغيير كوچك اما مؤثر است. همان طور كه مشاهده مي كنيد چمن مصنوعي در يك فضاي كوچك توانسته شادابي زيادي را به همراه داشته باشد همخواني و تناسب و بين چمن مصنوعي و فضاي سبز طبيعي در اين تصوير از نكات قابل توجه مي باشد.

چمن مصنوعي پروژه پارك محلي بناب

 

توضيحات:

همان‌طور كه در تصوير مشاهده مي‌فرماييد كارفرماي پروژه پارك محلي بناب، چمن مصنوعي ۲۵ ميل صدف را انتخاب ‏نموده است.

‏نكتۀ حائز اهميت در مورد اين انتخاب، رنگ بسيار زيبا و يك دست چمن مصنوعي مدل صدف ميباشد كه به جرأت پس از اجرا يكي از ‏زيباترين چمن هاي موجود در كشور خواهد بود. الياف استفاده شده در مدل صدف ساخت كشور هلند بوده و كيفيت و ‏نرمي بسيار بالاي را براي پروژه چمن مصنوعي پارك محلي بناب به ارمغان آورده است.‏

 

چمن مصنوعي كارخانه پشم شيشه

 

توضيحات:

كارفرماي خوش ذوق كارخانه پشم شيشه، براي بالا بردن زيبايي فضاي كارخانه از چمن مصنوعي استفاده نمود.

‏ همان طور كه در تصوير ملاحظه مي كنيد چمن مصنوعي توانسته زيبايي قابل توجهي به اين مجموعه هديه دهد. ‏

پروژه چمن مصنوعي كارخانه پشم شيشه بر روي بستر خاك (چمن مصنوعي بر روي بستر خاك) اجرا شده و قابليت انتقال چمن به فضاهاي ديگر هم دارد.‏

 

ادامه نوشته
امتیاز:
 

تاريخچه چمن مصنوعي

چمن مصنوعي در گذر زمان

چمن مصنوعي، تحولي اساسي در صنعت شهرسازي و نماهاي شهري ايجاد كرده است.

همين طور با ورود خود به عرصه ورزش توانسته توجه دست اندركاران اين حوزه را به خود جلب كند. حال ببينيم اين صنعت نوپا كه بيش از نيم قرن از عمر آن مي گذرد، چه تاريخي را از سر گذرانده و چه مراحلي را طي كرده است. براي درك بهتر اين موضوع، بهتر است از لحاظ فني به نسل هاي مختلف چمن مصنوعي در گذر زمان و تاريخچه چمن مصنوعي ، اشاره كوتاهي داشته باشيم.

 

نسل اوّل چمن مصنوعي

در اواخر دهه ۵۰ ميلادي بود كه سه شريك كاري پيدا شدند تا پروژه اي را با هم اجرا كنند. اين سه شريك عبارت بودند از: «تجهيزات آزمايشگاهي آموزشي بنياد فورد»، «صنايع مونسانتو» و «شركت چمسترند». اين سه، هدف واحدي را دنبال مي كردند و اين هدف عبارت بود از اصلاح ظاهر فضاي شهري. آنها براي رسيدن به اين هدف، تبديل شدند به اصلي ترين مشوّقان استفاده از الياف مصنوعي براي فرش كردن مدارس؛ اين رويداد در دهه ۵۰ ميلادي رخ داد.

بين سال هاي ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۶ بود كه سازمان تحقيقاتي – پژوهشي چمسترند با نام كريِتيو گروپ شروع به كار كرد و چند اقدام موثر را انجام داد؛ «ساخت سطح و كف زمين هاي بازي»، «آزمايش بر روي سطح اين زمين ها با توجه به ميزان اصطكاك پا بر روي زمين»، «زهكشي آب در زمين‌ها»، و در نهايت «بهينه سازي در زمينه قابليت اشتعال».

در سال ۱۹۶۴ بود كه اين شركت، گامي بلند برداشت و مزد زحمات و پژوهش‌هاي خود را طي ساليان قبل گرفت. آنها محصولي توليد كردند با نام «چِم گرس» يعني نخستين چمن مصنوعي تهيه شده توسط بشر. اين شركت، محصولش را در مدرسه موزس براونِ رود آيلند نصب كرد؛ اوّلين چمن مصنوعي‌اي كه در مقياس بزرگ نصب مي شد!

ادامه نسل اول

در ساليان بعد بود كه مكان هاي مختلفي از اين فناوري بهره بردند و از آن استقبال كردند. درواقع شرايط آب و هوايي و اقليمي بد، براي كاشت چمن طبيعي در مكان مورد نظر، مهم ترين دليل استفاده از اين فناوري در ايالات متحده بود. هوستون آسترودوم در سال ۱۹۶۵ يكي از اين مناطق بد آب و هوا بود. در سال ۱۹۶۶ اما اولين نسل از چمن‌هاي مصنوعي با الياف نايلوني توليد شدند و در زمين هاي ورزشي بيسبال مورد استفاده قرار گرفتند.

در پي بازخورد مثبت استفاده از چمن مصنوعي در ورزشگاه‌ها، استاديوم ورزشي دانشگاه ايالتي اينديانا نيز در سال ۱۹۶۷ از اين فناوري استفاده كرد.

پس از آن و طي دهه ۷۰ ميلادي، تعداد بيشتري از ورزشگاه‌هاي ايالات متّحده آمريكا و كانادا از فناوري چمن مصنوعي استفاده كردند و نسل اول چمن‌هاي مصنوعي به سرعت، مسير پيشرفت و تعالي را طي مي‌كرد. اين، اولين مرحله از تاريخچه چمن مصنوعي است.

 

نسل دوّم چمن مصنوعي

تاريخچه چمن مصنوعي در نسل دوم از همين دهه، يعني دهه ۷۰ ميلادي شكل گرفت. در دهه ۷۰ ميلادي نسل دوم چمن مصنوعي پاي به ميدان نهاد. پلي پروپيلن ماده‌اي بود كه در چمن هاي مصنوعي اين دهه مورد استفاده قرار گرفت. اين ماده، خيلي زود نشان داد كه نسبت به نسل پيشين كه نايلون بود، سايندگي كمتر و ظاهري آراسته‌تر دارد و شباهت آن به چمن طبيعي بيشتر است. اين نوع چمن تا سال ۱۹۹۶ چمن غالب در زمين هاي ورزشي به ويژه فوتبال بود. حتي در اين سال چمن مصنوعي مخصوص براي ورزش فوتبال توليد شد.

 

براي مطالعه ادامه متن به تاريخچه چمن مصنوعيمراجعه كنيد.

ادامه نوشته
امتیاز:
 

نمونه كار چمن مصنوعي 11

پروژه چمن مصنوعي اجرايي شركت رويال گرس

 

پروژه چمن مصنوعي اجرايي شركت رويال گرس

اين پروژه متعلق به گروه رويال گرس مي باشد و تنها براي آشنايي شما كاربران عزيز با اين نوع پروژه بر روي وب سايت بارگذاري مي شده است.

يادآور مي شويم اين تصاوير با كسب اجازه از گروه رويال چمن به نمايش گذاشته شده است.

 

چمن مصنوعي روي پله پروژه رويال گرس

 

توضيحات:

اين پروژه متعلق به گروه رويال گرس مي باشد و تنها براي آشنايي كاربران با تركيب چمن مصنوعي و چوب و همچنين نصب چمن مصنوعي بروي پله با كسب اجازه ي از شركت مذكور برروي وب سايت چمنزار بارگذاري شده است.

 

پروژه چمن مصنوعي پارك محلي

توضيحات:

مهم ترين نكته تصوير اين است كه از كوچكترين فضاها هم مي توان بهترين استفاده را داشت يك فضاي كوچك شهري با كمترين هزينه تبديل به يك محل زيبا و مفرح براي ساكنين اين منطقه شده است يكي از مهمترين وظايف شهرداري ها ايجاد چنين فضاهايي براي سرگرمي ساكنين سات و همان طور كه مي بينيد احداث چنين فضايي حتي با كمترين امكانات ممكن است

 

ادامه نوشته
امتیاز:
 

مواد تشكيل دهنده چمن مصنوعي

نگاهي به تنوع چمن مصنوعي از لحاظ مواد تشكيل دهنده آن

وقتي واژه چمن مصنوعي را مي‌شنويم، بلافاصله تصوير يك زمين فوتبال يا يك زمين گلف در ذهن مان شكل مي‌گيرد. اما بايد توجه داشته باشيم كه اين تصوير اوليه، آشنا و نسبتا قديمي از كاربرد چمن مصنوعي است. امروزه با توليد انواع و اقسام چمن مصنوعي با الياف مختلف، اين محصول، كاربردهاي بسيار متنوع ديگري نيز پيدا كرده است و در اين مطلب به تنوع اين محصول مي‌پردازيم. چمن مصنوعي از الياف مصنوعي با بالاترين كيفيت ساخته شده و به دقت، به هم بافته مي‌شود تا زيبايي آن هرچه طبيعي‌تر به نظر برسد. در واقع مي‌توان گفت كه در حال حاضر، تشخيص نماي چمن مصنوعي و چمن طبيعي در يك نگاه، بسيار سخت و در برخي موارد، غيرممكن است كه اين به خاطر مواد تشيكل دهنده چمن مصنوعي است.

 

مواد اوليه توليد الياف چمن مصنوعي

ما مي‌توانيم از بين انواع و اقسام چمن مصنوعي، گونه‌اي را انتخاب كنيم كه هم با نيازها و هدفمان و هم با سليقه ما، همخواني داشته باشد. فقط بايد درباره جنس و ويژگي‌هاي اين محصول اطلاعات دقيق داشته باشيم. در گام اول بد نيست بدانيد كه در تهيه و توليد چمن مصنوعي از سه ماده مختلف استفاده مي‌شود. اين مواد عبارتند از پلي پروپيلن، پلي اتيلن و نايلون و همين مواد هم هستند كه باعث ايجاد تنوع در چمن مصنوعي مي‌شوند. در ادامه به طور مختصر با انواع و اقسام چمن مصنوعي از منظر مواد اوليه و روش‌هاي توليد، آشنا مي‌شويم.

 

چمن مصنوعي پلي پروپيلن

ارزان قيمت‌ترين چمن مصنوعي از بين گزينه‌هاي موجود در اين محصول، چمني است كه از الياف پلي پروپيلن ساخته شده است. گزينه‌اي كه بسياري از صاحبان مشاغل و صاحب خانه‌هاي مسكوني آن را انتخاب مي‌كنند. اگرچه مي‌توان آن را در سبك‌هاي مختلفي تهيه كرد و از نظر هزينه بسيار مقرون به صرفه است اما اين جنس بهترين انتخاب در ميان انواع و اقسام چمن مصنوعي به حساب نمي‌آيد. به اين دليل كه نقطه ذوب اين ماده بسيار كم است، بادوام نيست و اين يعني محصول، مستعد آسيب بيشتري است. اين نوع چمن مصنوعي براي محوطه‌هاي بزرگ، پر رفت و آمد يا پروژه‌هاي ورزشي مناسب نيست. بهترين كاربرد اين نوع چمن مصنوعي، براي فضاهاي كوچك‌تري مانند فضاي سبز ورودي منازل يا اداره‌هاست.

 

چمن مصنوعي پلي اتيلن

با صرف كمي هزينه بيشتر مي‌توان نوعي چمن مصنوعي را انتخاب كرد كه از پلي اتيلن ساخته شده است. چمن مصنوعي ساخته شده از پلي اتيلن از پلي پروپيلن گران‌تر است اما در عوض به عنوان يك بافت نرم، بسيار طبيعي‌تر به نظر مي‌رسد و دوام نسبتا خوبي هم دارد. با توجه به اين گزينه‌ها، يعني بافت نرم و طبيعي، اين چمن، گزينه بسيار خوبي براي استفاده در مكان‌هايي است كه در آنها طبيعي به نظر رسيدن چمن، اهميت بيشتري دارد. چمن مصنوعي پلي اتيلن، براي همه كاربردها گزينه ايده آلي است، به خصوص براي اطراف استخرها و محوطه بازي بچه‌ها در محيط‌هاي رو باز.

 

براي مطالعه ادامه متن به مواد تشيكل دهنده چمن مصنوعي در وب سايت چمنزار مراجعه كنيد.

 

 

ادامه نوشته
امتیاز:
 

نمونه كار چمن مصنوعي 10

پروژه چمن مصنوعي روي پله مهدكودك

توضيحات:

در اين تصوير نمونه اجراي چمن مصنوعي بر روي پله را مشاهده مي كنند.چمن مصنوعي به چهار دليل يكي از بهترين گزينه ها براي استفاده بر روي پله مهد كودك ها مي باشد اين چهار دليل عبارت است از :

۱- ضربه پذيري بالا

۲- جلو گيري از سر خوردن كودكان به دليل ساختار چمن مصنوعي

۳-ظاهر زيبا و رنگ شاداب

۴-بكينگ (لايه ي زيرين ) انعطاف پذيري

پروژه چمن مصنوعي فضاي اسكيت پارك آب و آتش

توضيحات:

يك پروژه جذاب، شيك و زيبا اينها تعاريفي است كه برازنده‌ي پروژه‌ي چمن مصنوعي آب و آتش تهران است.

انواع و اقسام اشكال تيز و شكسته و همچنين ناهمواري هاي مختلف سبب شده تا نصب اين پروژه پيچيده تر شود اما نتيجه ي كار همان طور كه در تصوير مي بينيد بسيار رضايت بخش است.زماني كه عكسي اين پروژه صورت گرفته ۴ سال از زمان اجراي پروژه گذشته است همان طور كه ملاحظه مي فرماييد چمن مصنوعي مدل رينبو همچنان كيفيت خود را حفظ كرده است.

 

ادامه نوشته
امتیاز:
 
[ ۱ ]